Reprezentacja Polski

Swą przygodę z reprezentacją seniorską rozpoczął 6 grudnia 2005 w spotkaniu kadry B przeciwko Szkocji. W pierwszej reprezentacji zadebiutował 28 marca 2006 w towarzyskim meczu z Arabią Saudyjską w Rijadzie, wygranym przez Polskę 2:1. Ówczesny selekcjoner Paweł Janas zamierzał powołać Błaszczykowskiego do 23-osobowej kadry na turniej finałowy Mistrzostw Świata 2006, jednak z powodu urazu pleców do tego nie doszło. Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata później za kadencji Leo Beenhakkera. Wówczas to Kuba znalazł się w drużynie na Euro 2008, jednak kolejna kontuzja spowodowała, że jego miejsce w reprezentacji zajął Łukasz Piszczek.

Swą pierwszą bramkę dla „biało-czerwonych” zdobył 22 sierpnia 2007 w zremisowanym 2:2 towarzyskim spotkaniu z Rosją w Moskwie. 11 października 2008, w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2010 przeciwko Czechom przyczynił się do zwycięstwa Polski (2:1) asystując przy bramce Pawła Brożka oraz strzelając samemu drugiego gola. 17 listopada 2010 zadebiutował w roli kapitana reprezentacji podczas meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. 10 sierpnia 2011 strzelił jedyną bramkę w towarzyskim meczu z Gruzją.

Błaszczykowski został powołany przez Franciszka Smudę do kadry reprezentacji Polski na Euro 2012, gdzie zagrał we wszystkich trzech meczach fazy grupowej. 8 czerwca 2012 roku w meczu inaugurującym turniej z Grecją, zakończonym remisem 1:1, asystował przy bramce zdobytej przez Roberta Lewandowskiego na 1:0 w 17 minucie spotkania. W drugim spotkaniu przeciwko Rosji strzelił jedynego gola dla Polaków, ustalając wynik meczu na 1:1.

22 marca 2013 roku w meczu z Ukrainą rozegrał 60. spotkanie w barwach reprezentacji Polski i dołączył do Klubu Wybitnego Reprezentanta.

W 2014 roku z powodu kontuzji nie wystąpił w żadnym meczu polskiej kadry narodowej. 9 grudnia 2014 roku selekcjoner Adam Nawałka poinformował, że opaskę kapitana reprezentacji Polski przejmie na stałe Robert Lewandowski.

W czerwcu 2015 po prawie 2 latach przerwy wrócił do kadry. Został przywitany przez kolegów i kibiców bardzo pozytywnie. 13 czerwca w szóstym meczu eliminacyjnym do Euro 2016 wszedł na boisko w 63. minucie meczu z Gruzją, zmieniając Sławomira Peszkę. W 90+2′ minucie zaliczył asystę przy drugiej bramce Roberta Lewandowskiego.

12 maja 2016 został powołany przez selekcjonera Adama Nawałkę do szerokiej kadry na Mistrzostwa Europy 2016 we Francji. 30 maja 2016 Adam Nawałka oficjalnie powołał go do ścisłego składu na mistrzostwa Europy.

Podczas finałów Euro 2016 Błaszczykowski, jako jeden z liderów drużyny, zagrał we wszystkich meczach reprezentacji, czterokrotnie wychodząc w podstawowym składzie, i strzelił dwie bramki: zwycięską w meczu z Ukrainą (1:0, w meczu tym wszedł po przerwie) oraz dającą Polsce prowadzenie w wygranym, po rzutach karnych, meczu ze Szwajcarią. Reprezentacja Polski ostatecznie dotarła wówczas do ćwierćfinału turnieju, gdzie po remisie 1:1 uległa w konkursie rzutów karnych (Błaszczykowski nie wykorzystał jedenastki), późniejszemu Mistrzowi Europy- Portugalii. Wspomniana 1/4 finału okazała się najlepszym wynikiem jaki biało-czerwoni kiedykolwiek osiągnęli na Mistrzostwach Europy. 8 lipca 2016, w głosowaniu Przeglądu Sportowego został uznany przez kibiców najlepszym polskim piłkarzem Euro 2016.