Kuba o futsalu

Jakuba Błaszczykowskiego przeciętnemu Polskiemu kibicowi przedstawiać nie trzeba, nawet temu, który skupia się wyłącznie na futsalu. Ten rok dla piłkarskiego najlepszego zawodnika w kraju był kolejnym wspaniałym w karierze

Jakuba Błaszczykowskiego przeciętnemu Polskiemu kibicowi przedstawiać nie trzeba, nawet temu, który skupia się wyłącznie na futsalu. Ten rok dla piłkarskiego najlepszego zawodnika w kraju wg Tygodnika Piłkarskiego Piłka Nożna był kolejnym wspaniałym w karierze. Piłkarz mimo, iż na co dzień reprezentuję Borussię Dortmund na boiskach trawiastych chętnie gra również i na hali, zwłaszcza gdy wraca w swe rodzinne strony, okolice Częstochowy. W tym roku po raz kolejny odwiedził częstochowską Halę Polonia, by wziąć udział w turnieju Piłkarskiej Gwiazdki 2010. Tam właśnie spotkała go nasza redakcja, dla której odpowiedział na kilka pytań…

Adam Zajączkowski: Może zacznijmy od tego, że reprezentuję redakcję portalu futsalowego 40minut.pl i na tej dyscyplinie bardziej chciałbym się skupić w tym krótkim wywiadzie. Czym dla Ciebie jest gra na takiej nawierzchni. Czy w młodości, jako trampkarz / junior grywałeś na hali, może grywasz i teraz od czasu do czasu?

Jakub Błaszczykowski: Wiadomo, wychowałem się w Polsce, więc normalne jest to, iż jako młody chłopak regularnie zdarzało mi się w ramach zajęć wychowania fizycznego grać na hali. Dziś jest to raczej incydentalne, ale również zdarza się to, tak jak dziś na hali Polonia w Częstochowie.

A.Z.: A w futsal Pan grywał, co myśli Pan o tej dyscyplinie ?

J.B.: Futsal jest dla mnie pewnego rodzaju odmianą piłki nożnej, owszem grywałem w futsal, najczęściej jak wspomniałem właśnie w ramach wychowania fizycznego, ale jakoś specjalnie nie przywiązywałem do tego wagi, że gram akurat na hali. Cieszyła mnie sama radość gry i możliwość kopania piłki. Nie byłbym w stanie porównać futsalu jako osobnej dyscypliny, ponieważ dokładnie nie znam specyfiki zasad, czy nawet specyfiki samego treningu „stworzonego pod futsal”. Trudno jest mi się po prostu do tego konkretnie odnieść. Na pewno w futsalu kładzie się nacisk na coś zupełnie innego już ze względu na wymiar boiska, czy twardość nawierzchni.

A.Z.: A czy odniósł by Pan się do tezy, iż warto w młodości grać przede wszystkim na hali, by dopiero później wejść na boisko trawiaste?

J.B.: Wolałbym nie zajmować jednoznacznego stanowiska w tej sprawie co jest lepsze, ponieważ ja mogę odnieść się tylko do swojej skromnej osoby i swoich doświadczeń. Gdy ja zaczynałem grę w piłkę nawet w sprzęcie sportowym nie występowały tak duże różnice, jak dziś między halą, a boiskiem trawiastym. Nawet same piłki są inne, a to już sporo, nawet dla kształtowania sylwetki piłkarza. Ale cokolwiek by nie mówić wg mnie, jak zawodnik jest dobry poradzi sobie i tu i tu. Dla mnie piłka na trawie i na hali mają ze sobą bardzo dużo wspólnego i to chyba jest najważniejsze. I chyba nie ma żadnych parytetów w szkoleniu.

A.Z.: A teraz z innej beczki… Mamy okres świąteczno-noworoczny, jak spędzi go Najlepszy Polski Piłkarz A.D. 2010 ?

J.B.: Spokojnie i rodzinnie… Truskolasy i Olsztyn to moje i żony rodzinne strony i właśnie tu jak co roku spędzimy 12 dni urlopu, bo właśnie tyle dostałem od Borussii.

A.Z.: A czego jako redakcja możemy Ci życzyć w tym nowym roku… czego poza mistrzostwem dla Borussii?

J.B.: Do tytułu droga daleka, ale taki mamy cel chcemy obronić dobry wynik z jesieni, a w Nowym Roku czego mi życzyć hm… może tego, żebym w zdrowiu dotrwał następnej Gwiazdki w Hali Polonia, bez kontuzji. 

A.Z.: Więc właśnie tego Ci życzymy… Tego oraz miłych, wyjątkowych chwil podczas Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy za rozmowę.

J.B.: Ja również dziękuję. A Wam drodzy czytelnicy życzę Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym roku.

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne