Czasem podnosimy na siebie głos…

Starszy o trzy lata brat Kuby, Dawid Błaszczykowski, znalazł chwilę, by spotkać się z redakcją serwisu i zamienić kilka zdań na temat własnej piłkarskiej kariery, którą nieszczęśliwie przerwała kontuzja. Wspomina też o swoich codziennych relacjach z bratem. – Najczęściej spieramy się w tematach piłki. Wtedy nasze żony mają z nas niezły ubaw – opowiada.

Dawid, wiemy, że zaczynałeś podobnie jak Kuba. Wróżono Ci karierę piłkarską, powiedz co stanęło na jej drodze?

Dawid Błaszczykowski: Zgadza się. W zasadzie zaczynaliśmy razem. Grałem w juniorach, następnie w seniorach, był taki okres, że w miarę dobrze się prezentowałem. Byłem na testach w trzecioligowej Astrze Krotoszyn, gdzie bardzo chcieli abym został lecz ze względu na bardzo okrojony budźet klubu nic z tego nie wyszło. Oglądał mnie również Jurek Brzęczek, miałem udać się na testy do Radomska lecz niestety przytrafiła mi się groźna kontuzja. W kwietniu zerwałem więzadła krzyżowe w kolanie i uszkodziłem łękotkę, co wiązało się z przeprowadzeniem operacji i roczną przerwą. Gdy wróciłem do futbolu sytuacja powtórzyła się, niestety byłem zmuszony zakończyć grę w piłkę na profesjonalnym poziomie i zająłem się trenerką. Na początku była to miejscowa Olimpia Truskolasy lecz z różnych względów moja przygoda tam nie trwała zbyt długo. Wtedy Jurek zaproponował mi współpracę właśnie w Rakowie Częstochowa gdzie obecnie jestem drugim trenerem.

Wróćmy na chwilę do Borussii i Jakuba. Masz wiadomości z pierwszej ręki, jak wygląda sprawa z jego zdrowiem?

Jest przeziębiony. Niestety w czwartek i piątek lekarz musiał podać mu antybiotyk. Na pewno jest już lepiej i być może w okolicach poniedziałku zacznie się ruszaći trenować.

Euro 2012 okiem Dawida Błaszczykowskiego?

Nie ulega wątpliwości że to jedna z historycznych chwil w polskim futbolu. Mamy szczęście, że taka impreza odbędzie się właśnie w naszym pokoleniu. Ja osobiście, póki co za bardzo Mistrzostwami nie żyję. Dortmund znów został mistrzem Niemiec, jest jeszcze finał pucharu, Borussia walczy o pobicie rekordu Bundesligi. My natomiast myślimy o spokojnym utrzymaniu z Rakowem w drugiej lidze. Myślę, że kiedy skończy się Bundesliga i nasza liga, a zaczną się zgrupowania kadry, wtedy wszyscy zaczniemy odczuwać emocje związane z ta imprezą. Jeśli chodzi o szanse, mamy na pewno bardzo duże. Ja jestem optymistą, ciężko rokować lecz jadę na Euro i wierzę, że wyjdziemy z grupy.

No właśnie wspomniałeś o Mistrzostwie Niemiec, zdobytym i obronionym przez BVB. Jak Ty, jako osoba blisko związana z jednym z bohaterów tego dzieła przeżywałeś te cudowne chwile?

Wydaje mi się, że do pierwszego mistrzostwa podchodziłem bardziej emocjonalnie. To jednak niesamowite osiągnięcie, na takim poziomie, w trzeciej lidze Świata mistrzostwo i jego obrona to niebywały sukces. Ogrywać Bayern który zagra w finale Ligi Mistrzów to coś wielkiego ale i niełatwego, tak samo jak obrona tytułu. Wiele zespołów po zdobyciu mistrzostwa nie potrafi go obronić, tak było w Bundeslidze gdzie dominuje Bayern Monachium, bodajże w latach 90 ostatnio była taka sytuacja, że dwa razy z rzędu Bawarczycy pozostawali bez patery.

Wiadomo, rodzina, praca. Jak często odwiedzasz Kubę w Dortmundzie?

Szczerze powiem, że rzadko. Częściej moja żona z córką, bo ja po prostu nie mam czasu. Pracuję, po południu mamy treningi a w weekendy mecze. W Święta podczas urlopu udało mi się odwiedzić Kubę. Mam nadzieję, że w tym roku będzie lepiej lecz niestety na raie nie zanosi się na to.

Funkcję managera Jakuba pełni wszystkim dobrze znany, Jerzy Brzęczek. Wiemy jednak, że i Ty pomagasz w wielu sprawach.

To za dużo powiedziane. Jeżeli pomagam to bardziej prywatnie. Wiadomo, że Jurek to taka postać, która ma wiele kontaktów, ja po prostu nie moge się z nim w tej kwestii równać. Jurek swoim doświadczeniem potrafi rozwiązywać problemy w odpowiedni sposób, a ja jedynie mogę wyrazić swoją opinie na dany temat. Więc tak jak mówię, bardzo ważną postacią jest właśnie Jurek Brzęczek.

Powiedz jak wyglądają relacje między braćmi, Kubą, a Dawidem dziś i jak było kiedyś?

Nic się w tych relacjach nie zmienia. Dla nas rodzina jest najważniejsza na Świecie. Choćby nie wiem co się działo to i tak zawsze pójdziemy w tę stronę. Często bywa tak, że każdy z nas ma swoje zdanie i wymienianie ich nie zawsze jest na spokojnej stopie, niekiedy podnosimy głos. Wtedy często nasze żony mają z nas niezły ubaw ale to tylko i wyłącznie wymiana zdań. Nawet nie przypominam sobie sytuacji żebyśmy się pokłócili i nie rozmawiali przez jakiś czas. Najczęściej spieramy się w tematach piłki ale wtedy jest tylko śmiesznie.

Dawid tak się ułożyło, że jesteś trenerem. Czy wiążesz swoją przyszłość właśnie z tym zawodem?

Powiem tak. Ja miałem kilka dróg którymi chciałem iść, na pewno chciałbym ale wiadomo jak różnie układa się w życiu i nie zawsze jest tak jak sobie planuemy. Zobaczymy jak się wszystko potoczy lecz tak jak mówię chciałbym ale nie znaczy to, że w 100% tak będzie. Okaże się, co życie przyniesie.

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne