Ja się tak łatwo nie poddaję

Za nami kolejny, już piąty turniej z cyklu Kuba-Cup. Załoga serwisu rzecz jasna brała czynny udział w całym przedsięwzięciu, a nasz główny cel, czyli obszerny wywiad z Jakubem Błaszczykowskim, został osiągnięty. Udało nam się porozmawiać z kapitanem reprezentacji Polski na wiele tematów, które dziś z punktu widzenia kibica są niezwykle interesujące.

Za nami kolejny,  już piąty turniej z cyklu Kuba-Cup. Załoga serwisu rzecz jasna brała czynny udział w całym przedsięwzięciu, a nasz główny cel, czyli obszerny wywiad z Jakubem Błaszczykowskim, został osiągnięty. Udało nam się porozmawiać z kapitanem reprezentacji Polski na wiele tematów, które dziś z punktu widzenia kibica są niezwykle interesujące. Kuba jak zwykle mówił długo i ciekawie, o czym przekonacie się czytając poniższy zapis naszej rozmowy.

Niezmiernie nam miło, że po raz kolejny możemy się spotkać na Kuba-Cup. Kuba, nie zbyt często słyszymy, iż piłkarz takiej rangi staje się organizatorem, a zarazem uczestnikiem turnieju dla dzieci. Co sprawiło, że impreza ta powstała i staje się tradycją?

To wszystko zaczęło się dość niewinnie. Postanowiliśmy z bratem, że zorganizujemy jakiś turniej i tak wyszło. Czas szybko leci, to już bodajże piąty taki turniej, widać, że zainteresowanie jest duże co mnie ogromnie cieszy. Przyznam szczerze, że poziom tego turnieju jest coraz lepszy. Fajnie, że mogę tu być i dzięki temu pomóc któremuś z tych chłopaków dla których może to być pewnego rodzaju impuls bo przecież ja sam nie tak dawno zaczynałem właśnie w podobny sposób. Życzyłbym sobie, żeby chociaż jedna osoba grająca na tym turnieju zaistniała kiedyś w piłce, głęboko w to wierzę, a gdy na nich spoglądam widzę, że jest to realne.

Jakub znajdujemy się w Truskolasach Twojej rodzinnej miejscowości. Droga stąd do Dortmundu była długa i wyboista jednak pokazałeś, że chłopak z małej mieściny potrafi zajść bardzo wysoko. Jesteś kapitanem reprezentacji Polski, graczem klubu z najwyższej półki europejskiej. Czy dziś Jakub Błaszczykowski czuje się spełniony jako piłkarz?

Niestety muszę was rozczarować, że nie. Zawsze będę dążył do tego, żeby być jeszcze lepszym, zdaję sobie sprawę, że tego zawodu nie jesteś w stanie nauczyć się do perfekcji. Tylko ciężka praca może dać nam oczekiwane efekty. Nie jestem jeszcze starym piłkarzem, teraz zbliża się najważniejszy okres. Tak jak zauważyliście gram w jednej z najlepszych drużyn w Europie lecz dopóty dopóki wykonuje zawód piłkarza ciągle będę starał się poprawiać w przeciwnym razie ta praca nie miała by sensu.

Porozmawiajmy o Twojej przyszłości w Borussii Dortmund. Ostatnimi czasy w mediach pojawiało się wiele informacji na temat Twojej osoby i dalszej grze dla BVB. Utnijmy wszelkie spekulacje. Kuba zostaje w Dortmundzie?

To dla mnie ciężki temat. Wiadomo, miałem ostatnio trudny okres nie ma co ukrywać. Z jednej strony nie dostawałem zbyt wielu szans, ciągle starałem się ciężko pracować i wydaje mi się, że moja forma była dobra. Mimo wszystko moim obowiązkiem było czekać, ja dostałem taką szansę pod koniec roku kiedy wreszcie zagrałem kilka meczów w pierwszym składzie. Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, a nie inaczej, z drugiej strony rozmawiamy o drużynie która zdobyła mistrza Niemiec, ostatnio regularnie gra w europejskich pucharach, a na jej mecze przychodzi 80 tysięcy kibiców. W takiej sytuacji ciężko myśleć o zmianie klubu na inny kiedy nie jest to konieczne. Ja mam taki charakter, że łatwo się nie poddaję.

Mówiłeś o europejskich pucharach. Dzięki grze w BVB mogłeś spełnić jedno z piłkarskich marzeń, mianowicie zagrałeś w fazie grupowej Champions League. Co czuje piłkarz strzelając debiutanckiego gola w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych na Świecie?

Nie podchodzę do tego w ten sposób. To był dla nas ciężki mecz, musieliśmy wygrać 4:0, dowiedzieliśmy się, że Olympiacos wygrywa, a na dodatek dostaliśmy bramkę przed przerwą. Powiem szczerze, że do tego momentu graliśmy najładniejszą połowę od kiedy ja jestem w Dortmundzie, a w efekcie przegraliśmy. Także nie zadowalam się tą bramką, fajnie, że się udało ale cieszyła by mnie ogromnie tylko wtedy gdybyśmy wygrali.

Jürgen Klopp powiedział, że w tym sezonie niesiecie ze sobą ciężki plecak z napisem mistrzowie Niemiec. Mimo wszystko na półmetku rozgrywek jesteście w czubie tabeli. Twoim zdaniem Borussia Dortmund jest w stanie obronić tytuł?

Sztuką jest zdobyć mistrzostwo lecz jeszcze większą sztuką jest to mistrzostwo obronić. Ten sezon pokazuje, że zdobycie przez nas tytułu to nie był przypadek. Odszedł od nas Nuri który był ważnym elementem tej drużyny, do tego doszły kontuzje kluczowych piłkarzy, a i tak jesteśmy na drugim miejscu wygrywając przy tym z Bayernem Monachium i Schalke. Świadczy to o tym, że drużyna jest bardzo silna i jestem pewien na 100%, że na pewno się nie poddamy i na pewno będziemy walczyć do końca lecz ciężko jest spekulować o tym co będzie miało miejsce w przyszłości.

Z kim na boisku najlepiej rozumie się Jakub Błaszczykowski?

Kiedy gram to ze wszystkimi. Tak naprawdę gdy przyszedłem do Dortmundu z dzisiejszej Borussii był Roman, Kehl i Kringe. Na dobrą sprawę zespół zaczął przebudowę, od wtedy zaczęto stawiać tylko na młodzież czego efektem dziś są już wielkie nazwiska. To wszystko poszło w dobrym kierunku lecz na pewno w jakimś stopniu tego doświadczenia zabrakło nam w europejskich pucharach.

Kuba zmieńmy temat. Musimy zapytać kapitana reprezentacji Polski o zbliżające się Mistrzostwa Europy które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Polska trafiła do tzw. grupy marzeń, apetyty kibiców są ogromne. Zostało pół roku, czy kadra jest w pełni przygotowana na taką imprezę?

Powiem tak. Pół roku To w karierze piłkarza bardzo dużo, mówię to na swoim przykładzie. Wszystko dzieje się dynamicznie, bardzo ważne jest przygotowanie do takiej imprezy gdyż jakieś braki taktyczne, techniczne można nadrobić właśnie dobrym przygotowaniem. Na pewno mamy ciekawą drużynę, wydaje się, że jest lepiej niż było. Mimo tego, że mamy taka grupę każdy mecz będzie ciężki bo nie jesteśmy Hiszpanią nie mamy takiego potencjału i piłkarzy dlatego jeszcze raz podkreślam musimy być dobrze przygotowani. Przekonaliśmy się już tyle razy, że to co jest na papierze często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przed nami długo wyczekiwany okres świąteczny i trochę odpoczynku. Jak planujesz wykorzystać te wolne dni?

Jak zawsze rodzina. Niestety obowiązków przybywa, a czasu wolnego jest bardzo mało, zawsze wyczekuje z utęsknieniem tego czasu.

Właśnie rodzina. Jesteś mężem, a od niedawna szczęśliwym tatą. Narodziny córki odegrały jakąś role w Twojej karierze zawodowej?

Ciężko powiedzieć, czy odegrały rolę lecz na pewno zmieniły mnie jako człowieka. Inaczej patrzę już na niektóre sprawy, człowiek jeszcze nie dawno żył beztrosko inaczej patrzył na Świat. Teraz priorytetem staja się już inne sprawy lecz bardzo się z tego cieszę, to wspaniałe uczucie i mogę tylko dziękować, że wszystko tak się potoczyło.

W imieniu naszym oraz całej redakcji serwisu www.Jakub-Blaszczykowski.pl serdecznie dziękujemy za rozmowę i zachęcamy do odwiedzania naszego serwisu. Powodzenia Kuba!

Dzięki! Odwiedzamy regularnie, Ja, Lewy, Piszczu prawie codziennie (śmiech)

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne