Juergen Klopp o Kubie dla Przeglądu …

Ostatnio w „Przeglądzie Sportowym” ukazał się wywiad z trenerem Borussii Dortmund Jurgenem Kloppem. W wywiadzie…

Ostatnio w „Przeglądzie Sportowym” ukazał się wywiad z trenerem Borussii Dortmund Jurgenem Kloppem. W wywiadzie tym opowiada on, o Jakubie Błaszczykowskim, oraz o być może nowym nabytku Borussii Robercie Lewandowskim. Przedstawiamy Państwu rozmowę redaktora Przeglądu Sportowego ze szkoleniowcem czarno- żółtych.

PRZEGLĄD SPORTOWY: Dlaczego tak bardzo zależy panu na sprowadzeniu Roberta Lewandowskiego?
JÜRGEN KLOPP: Chcę napastnika, który pasowałby do Lucasa Barriosa. Musi to być zawodnik, który potrafi dobrze kiwać, grać głową, strzelić z dystansu i który gwarantuje z dziesięć goli w sezonie. Lewandowski jest takim piłkarzem, ale nie jedynym na świecie.

PS: Ale oglądał pan go nawet na żywo, a wysłannicy Borussii regularnie pojawiają się na meczach Lecha.
JÜRGEN KLOPP: Takich piłkarzy jak Lewandowski jest kilkuset, z czego my obserwujemy kilkudziesięciu. Ale muszę przyznać, że atakujący Lecha zrobił na mnie wielkie wrażenie.

PS: Jak bardzo w przeprowadzeniu transferu Lewandowskiego może pomóc Jakub Błaszczykowski?
JÜRGEN KLOPP: Kuba ma za zadanie wskazywać nam polskich piłkarzy, którzy pasują pod względem sportowym i mentalnym do Borussii. I powiedział, że warto przyjrzeć się Lewandowskiemu.

PS: Kogo jeszcze wskazał Błaszczykowski?
JÜRGEN KLOPP: To już nasza tajemnica. Nie będę podawać kilku kolejnych nazwisk, bo już i tak za głośno jest wokół Lewandowskiego.

PS: Czy Błaszczykowski ma być skautem BVB na polskim rynku?
JÜRGEN KLOPP: Kuba ma przede wszystkim dobrze grać w piłkę, strzelać gole i wypracowywać bramki dla Borussii. Ale to nic nadzwyczajnego, że pytamy się go, kto z jego ojczyzny nadawałby się do naszego klubu. Podobnie wypytujemy Lucasa Barriosa, co słychać w Argentynie. Mamy też listę wyróżniających się graczy z Egiptu, Bułgarii i innych krajów, z których mamy piłkarzy.

PS: Dlaczego Błaszczykowski jest najczęściej zmienianym piłkarzem w całej Bundeslidze?
JÜRGEN KLOPP: Jeśli miałbym się nad tym zastanawiać, to zostałbym statystykiem, a nie trenerem. Jak widzę, że brakuje mu sił lub chcę zyskać na czasie, to po prostu przeprowadzam zmianę i nie zwracam uwagi, czy psuję statystyki Polakowi.

PS: Zdaniem niemieckich dziennikarzy Jakub Błaszczykowski na treningach prezentuje się dziesięć razy lepiej niż w czasie meczów. Dlaczego w ważnych momentach nie potrafi pokazać, na co go naprawdę stać?
JÜRGEN KLOPP: Na pewno na treningach jest mu łatwiej kiwać i strzelać, bo zdaje sobie sprawę, że nie będzie od razu brutalnie faulowany. Kuba jest jednym z naszych cenniejszych zawodników i lepszych pomocników w Bundeslidze. Takich piłkarzy, którzy potrafią wykorzystać swoją technikę przy niesamowitej prędkości, nie ma w Niemczech zbyt wielu. Dlatego też naszym głównym celem jest pracowanie nad tym, że Kuba regularnie grał bardzo dobrze, ale też, żeby sędziowie go chronili. Tacy zawodnicy jak on, Franck Ribery czy Arjen Robben są bardzo narażeni na poważne kontuzje, jeśli na pełnej szybkości jakiś zwariowany obrońca skasuje ich wślizgiem.

PS: U Błaszczykowskiego często widać, że obawia się ostrych obrońców.
JÜRGEN KLOPP: Jego największym problemem jest to, że jak zostanie brutalnie sfaulowany na początku meczu, to później przez kilkadziesiąt minut gra bardzo zachowawczo. Poza tym nie zapominajmy, że to w dalszym ciągu bardzo młody piłkarz. Co prawda w naszym zespole jest jednym z bardziej doświadczonych, ale generalnie może się jeszcze znacznie poprawić. Gdyby się nie rozwijał, to stałbym nad nim na każdym treningu i pouczał, a tego nie robię.

PS: Często wystawia go pan też w ataku, ale skutecznością Błaszczykowski nie błyszczy.
JÜRGEN KLOPP: Wiadomo, że nie będzie z niego wielkiego napastnika, który w każdym sezonie będzie strzelać po kilkanaście goli. Jak grał w ataku, to miał inne zadania: dogrywanie dobrych piłek do Barriosa i nadbiegających pomocników. Generalnie staramy się, żeby Kuba był jeszcze ważniejszy dla Borussii. Ma dostawać więcej piłek i musimy mu robić miejsce, żeby na szybkości okiwał dwóch rywali i dobrze dośrodkował.

PS: Kuba dobrze mówi po niemiecku?
JÜRGEN KLOPP: Bardzo dobrze. Na dodatek rozwija się u niego niemiecki humor, dzięki czemu rozumie coraz więcej naszych żartów.

PS: Zamiast Błaszczykowski, mówi pan cały czas Kuba. Potrafi pan poprawnie wymówić jego nazwisko?
JÜRGEN KLOPP: Blaży… Błaczy… Błaszczykowski. W sumie ma tylko trochę trudniejsze nazwisko od mojego (śmiech).

Rozmawiał w Dortmundzie Maciej Szmigielski

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne