Karty historii: z Ukrainą po raz trzeci

Kluczowe spotkanie eliminacyjne z reprezentacją Ukrainy coraz bliżej. Dla Jakuba Błaszczykowskiego będzie to już trzeci mecz przeciwko współgospodarzom ostatnich mistrzostw Europy. Co ciekawe, obecny kapitan drużyny narodowej w konfrontacjach z Ukraińcami nie zaznał jeszcze smaku zwycięstwa.

W dwóch pojedynkach pomiędzy Polską, a Ukrainą Kuba Błaszczykowski spędził na boisku 139 minut. Od potyczek współgospodarzy ostatnich mistrzostw Europy minęło już trochę czasu, lecz to najważniejsze dopiero przed nami. Mecze przeciwko Ukrainie z udziałem obecnego kapitana kadry miały dotychczas tylko charakter towarzyski. Ostatni raz biało-czerwoni spotkali się z Ukrainą ponad dwa lata temu. Wówczas w meczu rozgrywanym w Łodzi drużyna prowadzona przez trenera Franciszka Smudę zremisowała 1:1. Kluczowe podanie przy trafieniu Ireneusza Jelenia zaliczył wtedy Jakub Błaszczykowski. Skrzydłowy Borussii Dortmund wpisał się również do protokołu meczowego żółtą kartką. Polacy mimo przewagi na boisku nie zdołali utrzymać prowadzenia i w doliczonym czasie gry goście doprowadzili do wyrównania. Drugi ukraiński epizod Kuby miał miejsce w roku 2008. Polska kadra prowadzona przez Leo Beenchakkera uległa Ukraińcom we Lwowie 1:0. Był to pierwszy występ Jakuba Błaszczykowskiego przeciwko tej drużynie. 22-letni Kuba spędził wówczas na murawie 55 minut i podobnie jak w Łodzi otrzymał indywidualną karę w postaci żółtej kartki.

W piątkowy wieczór Błaszczykowski będzie miał okazję po raz trzeci zaprezentować się w polsko-ukraińskiej konfrontacji. Z wielu względów dla samego Kuby to jednak inny mecz od tych poprzednich przeciwko Ukrainie. – To rzeczywiście kluczowe spotkanie, a polska mentalność spowoduje, że po ostatnim gwizdku albo będziemy bohaterami, albo ludzie będą nas deptać – podkreślił w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”. W kontekście poprzednich meczów Kuby z Ukrainą niewątpliwie ranga tego najbliższego jest dużo większa. Również rolę większego kalibru odgrywa dziś dla drużyny Błaszczykowski. W piątkowy wieczór Kuba jako kapitan zespołu wyprowadzi kolegów na murawę Stadionu Narodowego, aby zwiększyć szanse udziału w brazylijskim mundialu.

Poniżej tabela przedstawiająca występy Jakuba Błaszczykowskiego przeciwko Ukrainie:

 width=754

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne