Borussia w półfinale! Dreszczowiec w Dortmundzie

Niesamowite emocje towarzyszyły ćwierćfinałowej potyczce Borussii Dortmund z Malagą. Dortmundczycy zwyciężyli 3:2 (1:1) zdobywając dwa gole w doliczonym czasie gry i to oni powalczą o finał na Wembley. – To nieprawdopodobne, jesteśmy szczęśliwi – mówił po meczu trener BVB, Jürgen Klopp.

– Czeka nas trudna walka, co do tego nie mam wątpliwości. Mam nadzieję, że wyjdziemy z niej zwycięsko – powiedział przed meczem Jakub Błaszczykowski. Słowa skrzydłowego Borussii Dortmund sprawdziły się niemal w 100%. Kuba spędził na boisku 72. minuty i był to dla niego pierwszy występ po niemal dwutygodniowej przerwie spowodowanej urazem. Polski skrzydłowy w pierwszej połowie zainicjował bramkową akcję swojej drużyny, jednak znakomicie zorganizowana defensywa Malagi nie pozwalała na zbyt wiele.

Od początku meczu widać było, że piłkarze Malagi są bardzo skoncentrowani, a w defensywie niemal bezbłędni. To właśnie goście rozpoczęli festiwal strzelecki na Signal Iduna Park i już w 25. minucie objęli prowadzenie po golu Joaquina. Borussia świadoma tego, że do awansu potrzebuje już nie jednej, lecz dwóch bramek rzuciła się do ataku. Na odpowiedź dortmundczyków nie trzeba było długo czekać, pięć minut przed zakończeniem pierwszej połowy po wspaniałej akcji zespołu do remisu doprowadził Robert Lewandowski. Po pierwszych 45. minutach sprawa awansu nadal pozostawała więc nierozstrzygnięta.

Po zmianie stron gospodarze dyktowali warunki gry, lecz w sytuacjach bramkowych zawodziła skuteczność, a w bramce Malagi cudów dokonywał Willy Caballero. Kluczowe wydarzenia miały miejsce w ostatnich minutach spotkania. Marzenia o półfinale Ligi Mistrzów znacznie oddaliły się od piłkarzy BVB w 82. minucie spotkania, kiedy drugiego gola dla Malagi zdobył Eliseu. Wydawało się, że ta bramka przesądziła już o losach spotkania, czasu pozostawało niewiele, a Borussia aby myśleć o awansie potrzebowała cudu. Na dwie minuty przed ostatnim gwizdkiem arbitra Mats Hummels zagrał długą piłkę w pole karne. Po ogromnym zamieszaniu Marco Reus skierował piłkę do siatki. Minutę później znów zakotłowało się w polu karnym Malagi, a bramkę na wagę awansu zdobył Felipe Santana. Na trybunach zapanowała euforia.

Awans Borussii Dortmund do półfinału Ligi Mistrzów to historyczne wydarzenie dla klubu. Ostatni raz na tym etapie rozgrywek dortmundczycy grali ponad 15 lat temu. Podopieczni Jürgena Kloppa kontynuują więc piękną przygodę i zapisują karty historii. To jednak jeszcze nie koniec emocji, losowanie par półfinałowych już w najbliższy piątek.

Borussia Dortmund – Malaga CF 3:2 (1:1)

Gole: Lewandowski 40\’, Reus 92\’, Santana 93\’ – Joaquin 25\’, Eliseu 82\’

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer – Guendogan (86\’ Hummels), Bender (73\’ Sahin) – Błaszczykowski (72\’ Schieber), Goetze, Reus – Lewandowski

Malaga CF: Caballero – Gamez, Demichelis, Sanchez, Antunes – Camacho, Toulalan, Joaquin (87\’ Portillo), Baptista (83\’ Santa Cruz), Isco – Duda (74\’ Eliseu)