Trofeum zostaje w Dortmundzie!

Lepszego wejścia w nowy sezon nie mogli wymarzyć sobie kibice Borussii Dortmund. Gospodarze pojedynku o Superpuchar Niemiec po bardzo emocjonującym widowisku pokonali Bayern Monachium 4:2 (1:0). Na placu gry do 72. minuty przebywał Kuba Błaszczykowski.

Kibice na Signal Iduna Park w sobotni wieczór stworzyli niesamowitą atmosferę, a piłkarze zadbali o magię, która od pierwszego gwizdka arbitra towarzyszyła spotkaniu. Pojedynek finalistów ostatniej edycji Ligi Mistrzów budził ogromne zainteresowanie, tym razem to dortmundczycy sięgnęli po Superpuchar Niemiec i zrewanżowali się rekordowym mistrzom Niemiec za ostatnią porażkę o to prestiżowe trofeum na Allianz Arena. Podopieczni Jürgena Kloppa znakomicie weszli w mecz i po golu Marco Reusa już w 6. minucie spotkania objęli prowadzenie. Rezultat ten utrzymał się do końca pierwszej części, lecz sytuacji bramkowych nie brakowało. Spotkanie podczas pierwszych trzech kwadransów było bardzo wyrównane, a skromne prowadzenie Borussii wróżyło wiele emocji przed drugą połową.

W drugiej odsłonie zrobiło się jeszcze ciekawiej. Kilka minut po wznowieniu gry do remisu doprowadził Arjen Robben i nastroje na trybunach nieco się pogorszyły. Na odpowiedź Borussii Dortmund długo nie musieliśmy czekać, po minucie samobójcze trafienie van Buytena znów dało prowadzenie gospodarzom, a chwilę później po fenomenalnej akcji bramkę na 3:1 zdobył Ilkay Gündogan. W 64. minucie meczu drużynę Pepa Guardioli stać było na kolejną odpowiedź, ponownie na listę strzelców wpisał się rozgrywajacy kapitalne zawody Arjen Robben. Druga bramka Holendra sprawiła, iż losy tego spotkania wcale nie były jeszcze rozstrzygnięte, prawdziwa euforia nastapiła jednak na trzy minuty przed końcem meczu. Po ładnej akcji ośmiokrotnych mistrzów Niemiec piłkę do siatki skierował Marco Reus i zapewnił Borussii pierwsze trofeu w nowym sezonie.

Trenerzy zespołów podczas pomeczowej konferencji prasowej zwracali uwagę na wysoki poziom wiodowiska, co niewątpliwie jest dobrym prognostykiem przed zbliżającym się sezonem Bundesligi. – Mecz był wybitny. Obydwa zespoły po zaledwie paru tygodniach przygotowań dały z siebie wszystko, grając tak, jak gdyby miało nie być jutra. To było imponujące – podsumował szkoleniowiec Borussii Dortmund – Jürgen Klopp. Trener Borussii odniósł się również do postawy swojego zespołu w Bundeslidze. – Wygrana jest świetną sprawą, jednakże naszą konkurencję tworzy 16 innych zespołów. Nie chcemy się ciągle mierzyć z Bayernem, jednak gdy przyjdzie nam się z nimi spotkać, chcemy ich pokonać – zakończył.

Przez większą część spotkania na murawie przebywał borykający się jeszcze kilka dni temu z grypą żółądkową Jakub Błaszczykowski. Polski skrzydłowy swoim występem podkreślił, iż po ostatnich problemach nie ma już śladu. Na szczególną uwagę zasłużyła postawa Kuby w defensywie, kapitan reprezentacji Polski ciężko pracował w obronie, pomagając kolegom w przerywaniu ataków rywali. Był to solidny mecz w wykonaniu Błaszczykowskiego, lecz postawa całego zespołu zasługuje na słowa uznania.

SUPERPUCHAR NIEMIEC, MECZ FINAŁOWY
BORUSSIA DORTMUND – BAYERN MONACHIUM 4:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Reus (6., S. Bender), 1:1 Robben (54., Lahm), 2:1 van Buyten (55., samobójcza), 3:1 Gündogan (57.), 3:2 Robben (64., Lahm), 4:2 Reus (87., Aubameyang)

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Großkreutz, Hummels, Subotic, Schmelzer – Sahin, Benderb – Błaszczykowski, Gündogan, Reus – Lewandowski
Zmiany: 46. Kehl za Bendera, 72. Aubameyang za Błaszczykowskiego, 88. Sokratis za Gündogana

Bayern Monachium: Starke – Lahm, Boateng, van Buyten, Alaba – Thiago – Robben, Müller , Kroos, Shaqiri  – Mandzukic
Zmiany: 67. Schweinsteiger za Shaqirego, 75. Pizzaro za Mandzukica, 86. Dante za Kroosa

Widzów: 80.645 (komplet)