Marzec u Kuby: Debiut w kadrze

Podczas rehabilitacji Jakuba Błaszczykowskiego warto powrócić do najważniejszych chwil jego kariery. Jak wyglądały pierwsze kroki w barwach narodowych?

Marzec to z perspektywy czasu wyjątkowy miesiąc dla Kuby, odbywającego proces rehabilitacji po kontuzji więzadeł krzyżowych. Właśnie w trzecim miesiącu 2006 roku, polski pomocnik, a obecnie kapitan reprezentacji zadebiutował w seniorskiej kadrze. 

Droga do kapitańskiej opaski drużyny narodowej była długa i wyboista, a jej początek miał miejsce jeszcze w młodzieżowych sekcjach polskiego futbolu. Błaszczykowski jako piłkarz KS Częstochowa otrzymał powołanie do reprezentacji juniorskiej drużyny U-19, z którą w 2004 roku pojechał na mistrzostwa Europy do Szwajcarii. W pierwszych dwóch spotkaniach Kuba nie podniósł się z ławki rezerwowych, zagrał dopiero w trzecim – jak się okazało meczu o honor. Biało-czerwoni pojedynkiem z późniejszymi mistrzami, Hiszpanami, żegnali się z turniejem. Kuba wystąpił od pierwszych minut i pokazał się z bardzo dobrej strony. Wychowanek Realu Madryt Borja Valero (dziś piłkarz Fiorentiny) musiał się mocno natrudzić, żeby powstrzymać anonimowego zawodnika z Polski. – Gdybym wiedział, że jesteś w takiej formie, grałbyś od początku mistrzostw – usłyszał Błaszczykowski na lotnisku od trenera Zamilskiego. Gwiazdą ekipy Polaków był wtedy Łukasz Piszczek, z którym jak wiemy dziś Kuba się przyjaźni i razem występują w barwach Borussii Dortmund.

Kariera Jakuba Błaszczykowskiego przebiegała bardzo szybko, a wysoka forma polskiego zawodnika była widoczna nie tylko w meczach narodowych drużyn młodzieżowych (U-19, U-21), lecz także na boiskach rozgrywek ligi polskiej. Kwestią czasu wydawała się być informacja o powołaniu polskiego skrzydłowego do pierwszej reprezentacji kraju. Chyba wezmą mnie do kadry – sms-a o takiej treści odczytał brat Kuby, Dawid na dwa dni przed oficjalnymi powołaniami. Słowa występującego wówczas w Wiśle Kraków pomocnika znalazły swoje potwierdzenie, Błaszczykowski otrzymał upragnioną nominację na spotkanie towarzyskie z Arabią Saudyjską, zaplanowane właśnie na 28 marca 2006 roku. – Ze swojego debiutu pamiętam 32 stopnie Celsjusza w cieniu i uzbrojonych żołnierzy, którzy eskortowali nasz autokar w drodze na treningi czy mecz – wspomina z sentymentem Kuba. Funkcję selekcjonera reprezentacji Polski pełnił wtedy Paweł Janas, a kontrolna konfrontacja w Rijadzie zakończyła się zwycięstwem Polaków 2:1. Debiutant Błaszczykowski spędził na murawie 45. minut.   

Od pierwszego spotkania Kuby z orłem na piersi minęło już osiem lat. Dziś wybitny reprezentant Polski mający na swoim koncie 68 występów i 14 goli wciąż pozostaje sobą. Błaszczykowski od pierwszych momentów przygody z drużyną narodową wiedział, co może pomóc mu w dalszych krokach kariery. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Doskonale wiem, że na tym się świat nie kończy i nadal muszę solidnie pracować, prezentować dobrą formę i nie spoczywać na laurach – powiedział po swoim pierwszym marcowym powołaniu Kuba.

 

 

Pozostałe

Nowe otwarcie

Już 24. sierpnia o godz 18:00 Wisła Kraków rozpocznie walkę o Mistrzos...

24/08/2020

Egzamin dojrzałości

7. czerwca na stadionie im. Henryka Reymana Wisła Kraków podejmie druż...

06/06/2020

Początek zwycięskiej passy

8. marca o godzinie 15:00 na stadionie im. Henryka Reymana tutejsza Wi...

08/03/2020

Inauguracja rundy rewanżowej

8. lutego pierwszy mecz w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy w sezonie ...

08/02/2020

Grudzień miesiącem nadziei

Grudzień może okazać się przełomowym miesiącem dla podopiecznych trene...

31/12/2019

Zagraliśmy z Kubą po raz 4!

28. grudnia w hali sportowej w Częstochowie odbyła się 4. edycja impre...

30/12/2019

XIII Kuba Cup rozstrzygnięty!

20. grudnia w rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego odbył si...

22/12/2019

Świąteczne Granie z Kubą 2019

28. grudnia w hali sportowej Częstochowa odbędzie się 4. edycja imprez...

16/12/2019

Bramka Kuby Błaszczykowskiego

     Na ten dzień długo czekali kibice krakowskiej Wisły, Kuba Błaszcz...

26/11/2019

Wyczekiwany powrót Kuby

9. listopada na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie rozegrano mec...

13/11/2019

Projekt i wykonanie Kreowanie wizerunku sportowców Aplikacje mobilne