Wielkie mecze Kuby: Greuther Fürth

Fenomenalny występ Kuby Błaszczykowskiego i prawdziwy pogrom – to wspomnienia ligowej potyczki Borussii Dortmund z Greuther Fürth.

(fot. fotos-kirsche.de)

Do pamiętnego meczu przeciwko Fürth Jakub Błaszczykowski przystępował krótko po wyleczeniu kontuzji. Kilka dni przed ligowym spotkaniem skrzydłowy Borussii Dortmund zgłosił swoją gotowość, dlatego też trener Jürgen Klopp desygnował go do gry od pierwszych minut.

Mecz na Trolli-Arena od początku układał się pod dyktando wicemistrzów Niemiec, a Kuba miał przy tym swój ogromny udział. Kapitan polskiej kadry już w 15. minucie zanotował asystę przy bramce Ilkaya Gündogana. Świetne pierwsze fragmenty były dopiero zalążkiem prawdziwego koncertu, jaki urządzili sobie wówczas piłkarze BVB. W dalszej części meczu Błaszczykowski dopisał do swojego dorobku jeszcze dwa kluczowe podania, lecz największe laury polski pomocnik zebrał za akcję z 28. minuty, kiedy to do końca poszedł za akcją i wpisał się na listę strzelców. Przy zdobyciu tego gola Kuba ucierpiał w starciu z obrońcą gospodarzy i długo nie podnosił się z murawy, na szczęście jednak bolesne zderzenie nie odbiło się na zdrowiu byłego piłkarza Wisły Kraków.

Ostatecznie pojedynek zakończył się wysokim zwycięstwem Borussii Dortmund 6:1 (5:0), a autor bramki i trzech asyst zebrał za mecz imponujące noty. Przebojowe akcje na prawym skrzydle sprawiły, że co chwilę wpadał w pole karne rywali. Przysporzył im mnóstwo kłopotów. Zakończył mecz z jedną bramką – po bohaterskiej główce – i trzema asystami – taką recenzję występu skrzydłowego dortmundczyków mogliśmy przeczytać na piłkarskim serwisie Goal.com. Był jednym z najlepszych na boisku – to z kolei opinia portalu Die Kirsche. Według obserwatorów popularnego Kickera Kuba za grę przeciwko Greuther Fürth zasłużył na jedynkę, a więc najlepszą z możliwych ocen.

Po pewnym zwycięstwie drużyny zadowolenia nie krył szkoleniowiec ekipy z Dortmundu. – Zagraliśmy świetnie – zaznaczył Klopp. – Od samego początku byliśmy skoncentrowani na naszym celu i to przyniosło oczekiwane efekty – podsumował niemiecki szkoleniowiec.

Zestawienie składów z meczu:

Greuther Fürth – Borussia Dortmund 1:6 (0:5)

Gole: Edgar Prib 71\’ – Mario Götze 12\’ i 45\’, Ilkay Gündogan 15\’ i 33\’, Jakub Błaszczykowski 28\’, Robert Lewandowski 80\’

Greuther: Hesl – Kleine, Sobiech, Baba (38\’ Piedl), Varga (46\’ Geis), Prib, Sararer (82\’ Azemi), Furstner, Petsos, Klaus, Durđić.

Borussia: Weidenfeller – Hummels, Piszczek, Felipe Santana, Kehl (61\’ Schieber), Sahin, Błaszczykowski, Grosskreutz, Gündogan (67\’ Leitner), Götze (46\’ Bittencourt), Lewandowski.