22 minuty w finale

W finałowym meczu o Puchar Niemiec Borussia uległa Wolfsburgowi na berlińskim Olympiastadion. Kuba Błaszczykowski pojawił się na boisku w 68. minucie gry.

Pomocnik reprezentacji Polski znalazł się w składzie BVB po czterech tygodniach przerwy spowodowanej urazem mięśniowym, jaki odniósł 2 maja w trakcie konfrontacji z TSG Hoffenheim. Wczorajszą finałową potyczkę rozpoczął na ławce rezerwowych, by pojawić się na murawie po ponad godzinie gry, wspólnie z Łukaszem Piszczkiem.

Sam mecz dla dortmundczyków, wspieranych w stolicy przez 45 tysięcy fanów BVB, rozpoczął się znakomicie. Już w 5. minucie Pierre-Emerick Aubameyang wykorzystał dokładnie dogranie Schinjiego Kagawy. Później jednak, jeszcze przed przerwą, Mitchella Langeraka pokonali kolejno: Luiz Gustavo, Kevin de Bruyne i Bas Dost. Wejście dwójki Polaków przy stanie 1:3 ożywiło nieco grę podopiecznych Jürgena Kloppa, jednak byli oni tego wieczoru bardzo nieskuteczni. – W przerwie czułem, że wciąż możemy wyrównać, że druga połowa będzie prawdziwym spektaklem – mówił po końcowym gwizdku szkoleniowiec BVB. – Niestety skończyliśmy ten mecz całkowicie rozczarowani. Zaprezentowaliśmy się dobrze, zdołaliśmy utrzymać nasze tempo przez całe spotkanie, ale w niektórych momentach źle zachowaliśmy się w defensywie. Takich bramek nie powinno się tracić.

Puchar Niemiec drugi raz z rzędu przeszedł więc “czarno-żółtym” koło nosa. Przed rokiem w finale pechowo ulegli Bayernowi Monachium, tym razem przegrali z wicemistrzem z Wolfsburga. Pamiętajmy jednak, że mimo to w przyszłym sezonie zobaczymy Borussię w europejskich pucharach. 30 lipca, już pod wodzą Thomasa Tuchela, dortmundczycy zagrają w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy.

Berlin, 30 maja 2015 r. – Finał Pucharu Niemiec

BORUSSIA DORTMUND – VFL WOLFSBURG 1:3 (1:3)

1:0 Aubameyang (5, asysta Kagawa), 1:1 Luiz Gustavo (26, asysta Freistoß Naldo), 1:2 de Bruyne (33, asysta Caligiuri), 1:3 Dost (38, asysta Perisic).

Borussia: Langerak – Durm (68. Piszczek), Subotic, Hummels, Schmelzer – Kehl (68. Błaszczykowski), Gündogan – Mkhitaryan, Kagawa, Reus (79. Immobile) – Aubameyang

Wolfsburg: Benaglio – Vieirinha, Naldo, Klose, Rodriguez – Arnold (81. Schürrle), Luiz Gustavo – Caligiuri (83. Träsch), De Bruyne, Perisic (74. Guilavogui) – Dost

Sędzia: Brych (Monachium). Żółte kartki: Mkhitaryan, Schmelzer – de Bruyne, Vierinha. Widzów: 75.815 (komplet).