Pierwsza porażka

W meczu grupy I Ligi Europy ACF Fiorentina przegrała z FC Basel 1:2 (1:0). Cały mecz w barwach włoskiej drużyny rozegrał Jakub Błaszczykowski.

W czwartkowy wieczór Jakub Błaszczykowski wybiegł na boisko w pierwszym składzie. Niestety drużyna fiołków nie zdołała odnieść zwycięstwa przed własną publicznością i ostatecznie uległa ekipie FC Basel 1:2 (0:1).

Początek meczu na Artemio Franchi we Florencji był znakomity. Viola otworzyła spotkania wynik już w czwartej minucie. Po płaskiej wrzutce z prawej strony Nikola Kalinić przejął futbolówkę i z bliskiej odległości pokonał bramkarza. Do końca pierwszej części gospodarze starali się bronić prowadzenia i nastawili się na grę z kontry. Tuż po zmianie stron na listę strzelców mógł się wpisać Błaszczykowski. Reprezentant Polski oddał groźny strzał, ale gości uratował słupek. Kluczowa sytuacja miała miejsce w 65. minucie, kiedy to czerwoną kartkę za groźny faul otrzymał stoper Fiorentiny Gonzalo Rodriguez. Grająca w przewadze jednego zawodnika drużyna FC Basel coraz śmielej poczynała sobie na boisku. Dwadzieścia minut przed końcem dopięli swego. Birkir Bjarnason wpadł w pole karne z prawej strony i uderzył płasko po krótkim rogu. Podopieczni Ursa Fischera poszli za ciosem. W 79. minucie piękny strzał z dystansu oddał Mohamed Elneny. Jak się okazało, gol urodzonego w Egipcie gracza dał FC Basel cenne trzy oczka.

Kuba Błaszczykowski spędził na murawie 90. minut. Drużyna z Toskanii w kolejnych meczach Ligi Europy będzie musiała odrabiać straty, gdyż obecnie zajmuje ostatnie miejsce w grupie I. W innym meczu tej grupy Lech Poznań zremisował z Os Belenenses 0:0.

17 września 2015, 21:05 – Florencja (Stadio Artemio Franchi)

ACF Fiorentina 1-2 FC Basel 1893
Nikola Kalinić 3 – Birkir Bjarnason 71, Mohamed Elneny 79

Fiorentina: 33. Luigi Sepe – 32. Facundo Roncaglia, 2. Gonzalo Rodríguez, 13. Davide Astori (68, 4. Nenad Tomović) – 16. Jakub Błaszczykowski, 5.Milan Badelj, 20. Borja Valero, 72. Josip Iličić (46, 30. Khouma Babacar), 14. Matías Fernández (68, 23. Manuel Pasqual), 28. Marcos Alonso – 9.Nikola Kalinić.

Basel: 1. Tomáš Vaclík – 34. Taulant Xhaka, 26. Daniel Høegh, 17. Marek Suchý, 5. Michael Lang – 8. Birkir Bjarnason, 7. Luca Zuffi, 33. Mohamed Elneny, 36. Breel Embolo, 77. Jean-Paul Boëtius (72, 10. Matías Delgado) – 21. Marc Janko (87, 39. Davide Callà).

żółte kartki: Roncaglia – Xhaka, Suchý, Janko.
czerwona kartka: Gonzalo Rodríguez (65. minuta, Fiorentina, za brutalny faul).